Czarna Matka z Ekwadoru

Mama Negra (czyli Czarna Mama), tak właśnie ją tu nazywają, jest grubym facetem z umalowaną na czarno twarzą i niesamowitym makijażem, której nie powstydziłaby się żadna drag-queen. W kolorowym pochodzie towarzyszą jej liczne postaci odgrywające swe role w teatrze mieszającym w niezrozumiały już dziś sposób tradycje indiańskie i chrześcijańskie, przeszłość kolonizatorską i niewolnictwo. Święto to powoli urasta do rangi najważniejszego festiwalu folklorystycznego Ekwadoru i przyciąga coraz więcej turystów z kraju i z zagranicy.
Mama Negra odbywa się dwa razy do roku w niewielkiej miejscowości Latacunga, stolicy prowincji Cotopaxi w Ekwadorze. Nazwa prowincji bierze się od wulkanu, górującego nad okolicą na prawie 6000 m n.p.m. Jest on też powodem powstania święta.
Geneza festiwalu nie jest do końca jasna, ale nierozerwalnie wiąże się z erupcjami wulkanu (ostatnia w 1877 roku). Główne obchody odbywają się w święto Matki Bożej Miłosierdzia, nazywaną tu także Dziewicą Wulkanu , a powtarzane z okazji dnia niepodległości .

Zapraszamy serdecznie do galerii fotografii na Peronie Czwartym

Jeśli uważasz, że warto się tym podzielić, to te guziki pomogą:

One thought on “Czarna Matka z Ekwadoru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *