O fotografii z punktu widzenia roweru

Szukałem sposobu by spojrzeć na fotografię z punktu widzenia roweru.  Uchwycić ruch, a może nawet sfotografować coś w sposób niebanalny. Długie godziny mijały na szukaniu pomysłu na montaż aparatu. Aż któregoś dnia znalazłem: Manfrotto Magic Arm + Super Clamp.

Manfrotto Super Clamp to klamra którą możemy montować w dowolnym miejscu, np. na sztycy podsiodłowej, kierownicy lub ramie roweru. Wygląda tak:

Na każdym z wymienionych elementów roweru klamra trzyma się bardzo pewnie.

Następnie do klamry wpinamy ramię Magic Arm, które wygląda następująco:

Magic Arm możemy wykręcac w zasadzie w dowolny sposób. Po ustawieniu żądanej konfiguracji usztywniamy i blokujemy ramię dźwignią:

Po zaciśnięciu dźwigni  (w sprzedaży jest też ramię z pokrętłem) blokowane są wszystkie 3 punktu ruchome: ten przy dźwigni oraz 2 głowice kulkowe:

Aparat montujemy na tzw. „szybkozłączce” – wypinanej płytce z tradycyjnym gwintem statywowej:

Uchwyt jest wystarczająco mocny by utrzymać pełnoklatkową lustrzankę z szerokokątnym obiektywem. Niemniej jednak cały zestaw stosunkowo szybko łapie luzy (szczególnie na łączeniu ramienia z klamrą) Producent dostarcza 2 klucze imbusowe, którymi możemy te luzy eliminować. Całość kosztuje niestety dosyć dużo. Docelowo kupiliśmy go by nagrywać nieszablonowe ujęcia do filmu, który chcemy przywieźć z podróży, w którą wyruszymy.

A teraz kilka małych prób, stworzonych specjalnie na potrzeby tego wpisu

Fotografie wykonane z użyciem obiektywu 50mm. Im szerzej tym więcej frajdy, więc wskazany jest obiektyw szerokokątny, a najlepiej fisheye. Bez wątpienia przyda się jeszcze bezprzewodowy lub przewodowy (chyba nawet lepszy) wyzwalacz migawki.

Rzut oka na widelec:

Tylne koło:

Pedały:

I koło przednie:

Pytania i pomysły bardzo mile widziane!

Jeśli uważasz, że warto się tym podzielić, to te guziki pomogą:

5 thoughts on “O fotografii z punktu widzenia roweru

 1. Bardzo bardzo fajna opcja :) Zainteresowało mnie to, bo sama nie raz kombinowałam z mocowaniem aparatu na rowerze, ale tak mniej profesjonalnie, chałupniczo :). Interesuję mnie kilka rzeczy:
  -Gdzie kupowałeś to Manfrotto?
  -Możesz określić mniej więcej po jakim czasie pojawiają się te luzy?
  -Baaardzo fajne fotki :) Takie czyste :) Gdzie je robiłeś?

  Pozdrawiam
  Natalia

 2. Dziękuję za motywujące słowa!

  -Manfrotto kupiłem w sklepie fotograficznym we Wrocławiu (na ulicy Odrzańskiej) na specjalne zamówienie.

  -Z tymi luzami jest różnie, zależnie od powierzchni po jakiej się poruszam. Dotychczas głównie na jakiejś szutrowej tarce. Myślę, ze w przypadku asfaltu problem ten będzie dużo mniej doskwierał.

  -Zdjęcia robiłem… na panelach podłogowych. Na swoje usprawiedliwienie mam fakt- iż zrobiłem je głównie do tego wpisu.

  Pozdrawiam

 3. Witajcie
  Przetestowaliście na jakiejś wyprawie ten uchwyt? Jak on się sprawuje? Zdjęcia ciekawe, ale… jazda po panelach nie powoduje żadnych dragań roweru (poza wzdbudzanymi przez sam rower) i fotkę „nieporuszoną” jest łatwo wykonać. Ciekawi mnie jak w boju ten uchwyt działa.
  Pozdrawiam

 4. Cześć Xawek, na dzien dzisiejszy wiemy tyle iż system łapie luzy na połączeniu Super Clampa i Magic Arm. Dzieje się tak po kiljudziesięciu metrach nawierzchni szutrowej. Z biegiem czsu uzupełnimy wpis o nowe uwagi. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *