Serce zostało w…

Z okazji walentynek zamieszczamy wywiad, który miał się ukazać w dodatku Turystyka Gazety Wyborczej. Dostaliśmy listę pytań, ale praca nad odpowiedziami zajęła nam… pół roku. Gdy byliśmy już gotowi okazało się, że „Turystyka” już się nie ukazuje. Zatem prezentujemy tekst tutaj.

Serce zostało w…

A:  Moje serce zostaje w ojczyźnie, kiedy ciało podróżuje na krańce świata… Ale tak naprawdę to w każdym odwiedzonym miejscu zostawiam cząstkę siebie.

M: Tatrach Polskich. Za każdym razem gdy na horyzoncie pojawia się perspektywa wyjazdu w nie – moje serce zaczyna mocniej bić.

Niezapomniany dzień w… miał miejsce, gdy…


A:  W Gruzji pod Kazbegiem (Kaukaz). Rozbiliśmy namioty obok kosciółka Cminda Sameba i jak przyszło do przygotowania kolacji okazało się, że nie mamy chleba. Ponieważ niedaleko znajdowało się „obozowisko” żołnierzy gruzińskich zwróciliśmy się do nich z prośbą. Nasze nieśmiałe pytanie natychmiast sprowokowało kordialne zaproszenie, żeby przyłączyć się do wspólnego posiłku. Zostaliśmy poczęstowani pysznymi szaszłykami, owocami i winem. Tamada (mistrz ceremonii) wzniósł kilka toastów na naszą cześć, a kiedy nieśmiało zaczęliśmy sugerować, że już dość późno a następnego dnia czeka nas przeprawa przez lodowiec w drogę na szczyt, zostaliśmy obdarowani na drogę żołnierskim suchym prowiantem. To tylko jeden z przykładów niesamowitej gościnności i serdeczności Gruzinów z jakimi było dane mi się spotkać.

M: Razem z Agnieszką przemierzaliśmy piaszczyste drogi prowincji Corrientes w drodze do parku narodowego Esteros del Ibera.

Ciekawe jest tam to, że…


A: Gruzja jest krajem straszliwie wyniszczonym przez konflikty, jakie przetaczały się przez nią na przestrzeni kolejnych stuleci. Zabytki jakie można oglądać zazwyczaj znajdują się na granicy ruiny. Jest krajem pełnym wewnętrznych napięć i antagonizmów, naznaczonym piętnem wojny. A mimo to jest tu pełno piękna – piękne góry, piękni ludzie, pyszna kuchnia. Nie każdy też wie, że Gruzja ma swój własny alfabet.

M: Pomimo przyrody jaka się tam znajduje park pozostaje w cieniu sąsiednich wodospadów Iguazu, dzięki czemu ilość turystów odwiedzających go jest nadal stosunkowo niewielka. Jest to doskonałe miejsce do podglądania i fotografowania Kajmanów, Kapibar i dziesiątek gatunków ptaków.

Dojechałem tam…


A:  Samolotem i autobusem. Na miejscu przemieszczaliśmy się najczęściej długodystansowymi taksówkami. Ale chciałabym móc tam wrócić na rowerze, bo ten środek transportu najbardziej mi odpowiada.

M: Rowerem, choć na niektórych odcinkach trzeba było pchać pojazd. To był naprawdę wyczerpujący dzień.

Najlepsze wakacje spędziłem w…


A:  Każdy wyjazd to osobna przygoda, rzadko beztroska, rzadko nudna.

M: Na Kubie – przejeżdżając wyspę na rowerze.

W Polsce lubię…, bo…


A: Góry, bo w górach jest wszystko co kocham. Tu narodziła się moja pasja podróżnicza, tu poznałam męża, zaręczyliśmy się i pobraliśmy.

M: Góry – w nich najlepiej się relaksuję i zbieram myśli.

Podróżuję z…


A:  Mężem i rowerem. To mój ulubiony tandem ;-)

M: Żoną i 2 maskotkami – niedźwiedziami polarnymi: Sin i Tizziriffi

Mój ulubiony hotel…


A:  Nie lubię hoteli, moje ulubione miejsce na nocleg w podróży to namiot. Najtańszy, zawsze tam gdzie potrzeba, a jakie widoki…

M: Nie mam ulubionego hotelu.  Cenię miejsca, w których mogę spędzić noc bezpiecznie. Lubię też spać w namiocie.

Niebo w gębie poczułem w…


A:  Gruzji. Materialne znaki kultury tego kraju były nieustannie niszczone przez kolejne konflikty, kuchnia zatem odgrywa tym większą rolę nośnika kultury narodu. Gruzińskie potrawy zaskakują prostotą składników i rozpiętością smaków. Bardzo krzywdzące jest postrzeganie kuchni gruzińskiej tylko przez pryzmat najbardziej rozpoznawalnego Chaczapuri (rodzaj bułki ze słonym serem). Przepyszne są bakłażany z orzechami ziemnymi, kwaśno-gorzki sos śliwkowy, czy zwykły chleb.  No i wino!

M: W kuchni mojej Babci w Kopernikach w województwie Opolskim. Najprostsze potrawy przyrządzone jej rękami smakują niepowtarzalnie.

Na wyprawę zawsze zabieram…


A:  Jak najmniejszą ilością rzeczy. To daje swobodę przemieszczania się, choć trzeba przywyknąć do myśli, że codziennie się chodzi w tych samych ubraniach. Żelazny minimalizm ekwipunku wynagradzam sobie za to na przykład zabierając  ciekawą lekturę.

M: Aparat fotograficzny. Przy każdorazowym wyjeździe zabieram coraz większe ilości obiektywów. Zaczyna mnie to powoli przerażać.

Nigdy więcej nie powrócę do… / Moja noga nigdy więcej nie postanie w…


A: W Szanghaju. Jest to straszne miejsce, gdzie z trudem można odnaleźć jakiekolwiek ślady natury. Nawet niebo przesłania ciągły siwy smog i nie widać słońca.

M: Nie czuję wielkiej potrzeby wyjazdu nad polskie morze. Niewiele jest takich miejsc – nie lubię dużych miast.

Wkrótce będę w drodze do…


A: Obecnie jesteśmy w podróży przez świat i przemierzamy rowerami Amerykę Południową.

M: Aktualnie jesteśmy w rowerowej podróży, w której najbliższym celem będzie północ Ameryki Południowej.

Wymarzony cel podróży:


A i M: Przepłynięcie Pacyfiku jachtostopem z rowerem na pokładzie.

Jeśli uważasz, że warto się tym podzielić, to te guziki pomogą:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *