latarka petzl tikka rxp

Na rynku czołówek już jakiś czas temu pojawiły się nowe modele od marki Petzl. Jednym z nich jest Tikka RXP – mocna bo jej siła sięga 215 lumenów!

Już sam wygląd latarki przykuwa wzrok. Dodatkowo jest ona wyposażona w system Reactive Lighting, co to jest? Dzięki wbudowanemu sensorowi latarka sama dostosowuje moc światła zależnie od otoczenia – gdy patrzysz na obiekt bliski, np. mapę światło jest rozproszone i mniej intensywne, gdy unosisz wzrok znad mapy i szukasz znacznika szlaku pomiędzy drzewami latarka automatycznie zwiększa moc oraz skupia wiązkę światła w wąski snop. Dzięki temu nie musisz przełączać ręcznie poszczególnych trybów co ma szczególne znaczenie gdy na dłoniach masz grube rękawice. Podsumowując: RXP myśli za Ciebie. Oczywiście latarkę możesz przełączyć w tryb stały, w którym światło pozostaje niezmienne.

Latarka zaopatrzona jest w 2 diody koloru białego (prawa strona), jedną czerwoną (lewy górny róg) i sensor (z lewej strony na dole):

RXP2

Czołówka zasilana jest z akumulatora li-ion 1800mAh (50 gramów) ładowanego przez port micro USB. W sprzedaży dostępny będzie też dodatkowy pojemnik na 3 akumulatorki AAA, który będzie można stosować zamiennie z akumulatorem z zestawu. Akumulatora posiada diodowy wskaźnik rozładowania i według zapewnień producenta wytrzymuje 300 ładowań (później jego pojemność jest niższa o 30%). Ładowanie latarki z power banku:

RXP1

Jestem oczywiście pełen obaw jak to rozwiązanie sprawdzi się w podróży czy wysoko w górach. Z zasilaniem latarek Petzla mieliśmy bowiem pewne komplikacje w trakcie naszej rowerowej wyprawy przez pustynie w Australii Zachodniej.

RXP7

Latarka wraz z akumulatorem waży 112 gramów. Zerknijmy w jaki sposób jest zbudowana, na górze znajduje się gniazdo usb zamykane uszczelką z tworzywa. Petzl deklaruje wodoodporność latarki na poziomie IPX4, doświadczenie nauczyło mnie jednak, że takie rozwiązania w długim okresie czasu potrafią zawodzić – czas pokaże.

Latarka w górnej (i dolnej) części obudowy posiada otwór wentylacyjny dla diod.

Czołówkę uruchamiamy przytrzymując znajdujący się obok górny przycisk przez 2 sekundy.

RXP4

Następnie bocznym przyciskiem zmieniamy jej tryby:

1. REACTIVE LIGHTING (tryb inteligentny)

2. CONSTANT LIGHTING (tryb stały)

3. RED LIGHTING (czerwona dioda)

RXP3

Gdy przyciskiem bocznym wybierzemy już tryb (inteligentny/stały/czerwony) za pomocą górnego możemy ustawić 3 poziomy mocy (i zużycia baterii).

W trybie REACTIVE LIGHTING kształtują się one następująco (w nawiasie podana jest moc w lumenach i czas świecenia):

1. MAX POWER – w tym trybie priorytetem jest moc latarki (do 215 lumenów – 2,5h)

2. STANDARD – kompromis pomiędzy mocą i czasem świecenia (do 160 lumenów – 5h)

3. MAX AUTONOMY – w tym trybie priorytetem jest czas świecenia (do 80 lumenów – 10h)

Jak już wspomniałem prócz inteligentnego trybu latarka pracuje też w TRYBIE STAŁYM – posiada 3 poziomy o zadeklarowanej mocy i czasie pracy:

1. Tryb stały MAX POWER( 150 lumenów – 2,5h)

2. Tryb stały STANDARD ( 100 lumenów – 5h)

3. Tryb stały MAX AUTONOMY (45 lumenów – 10h)

Czerwona dioda służy do dyskretnego oświetlania obiektów w bliskim zasięgu. Można ją uruchomić w trybie migającym.

Dodatkowo, jak to w latarkach Petzla możemy uruchomić tryb BOOST – latarka świeci przez kilka sekund z maksymalną mocą. By to zrobić należy nacisnąć dwukrotnie górny przycisk.

To jeszcze nie koniec. Tikka RXP to naprawdę nowoczesny model. Dzięki oprogramowaniu Petzl OS (do pobrania ze strony producenta) sami możemy zaprogramować to z jaką mocą latarka ma świecić w trybie stałym. pozwala to na spersonalizowanie czołówki do potrzeb każdego użytkownika.

Jak niemal w każdym modelu poziom odchylenia czołówki jest regulowany:

RXP6

Tikka RXP (i niższy model Tikka R+) posiada nową opaskę. Petzl w swoich modelach zazwyczaj stosował zwykłą regulowaną gumę opinającą czoło. W tym przypadku opaska składa się z dwóch elementów: Nierozciągliwego, który od spodu pokryty jest miłą dla skóry tkaniną frotte, i regulowanej cienkiej gumy. Latarka leży na głowie bardzo pewnie i komfortowo ale opaski nie można zdjąć z latarki. Utrudni to jej czyszczenie oraz wymianę na nową. Pamiętajcie, że nawet najwyższej jakości produkt w dłuższym kontakcie z silnym promieniowaniem UV (duże wysokości) okazuje się bezradny i guma… parcieje.

RXP5

Producent udziela 3 lata gwarancji na czołówkę i 1 rok na akumulator.

Latarka została przez nas zakupiona w sklepie internetowym. Niestety w cenie detalicznej ;-)

Jeśli uważasz, że warto się tym podzielić, to te guziki pomogą:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *