Waligóry chodzą w góry!

„Jak mnie ktoś zapyta jakie góry polecam to wskażę mu Boliwię” – Aga wypowiedziała to zdanie w trakcie naszych przechadzek po Kordylierze Królewskiej w północnej Boliwii. Podczas ponad miesięcznego pobytu w La Paz i okolicach wspinaliśmy się na sześciotysięczniki: Huyana Potosi i Sajama oraz odbyliśmy trekkingi do masywów Condoriri (start na przełęczy Zongo), Illampu i Ancohuma (start w mieście Sorata)

Zapraszamy serdecznie do galerii fotografii na portalu Peron4

Dla każdego kto zechce wybrać się w te rejony mamy kilka wskazówek:

Przede wszystkim góry Cordiliera Real uchodzą za potencjalnie niebezpieczne. W trakcie naszego pobytu w okolicy doszło do jednego napadu z bronią i kilku kradzieży (o tym słyszeliśmy). Ostrzegano nas przed okolicami Soraty, a w szczególności trekkingiem wokół masywu Illampu. Rekomendacja lokalnych przewodników: „Zabierzcie ze sobą 2 butelki whisky, a jak ktoś wyciągnie gnata i poprosi o aparat to zaproponujcie mu drinka”.

Nam osobiście nic przykrego się nie przydarzyło, choć pierwszy raz wychodząc w góry zabraliśmy tańszy aparat z naszych dwóch „na wszelki wypadek”. Trzeba być przygotowanym na niezbyt natrętne prośby o jedzenie, słodycze (dzieci) a czasem o drobne kwoty (20Bs) – dla „lokalnej społeczności”.

Sprzęt wysokiej jakości zachodnich marek można wypożyczyć w Andean Base Camp na ulicy Illampu w La Paz – pytać o Cristiana.

Niestety nawigowanie nie jest prostą sprawą – przewodniki z którymi mieliśmy do czynienia (autorstwa Alaina Mesili i Yosiego Braina) pozostawiają wiele do życzenia, i można je traktować głównie jako wykaz wskazówek. Nie lepsza jest także powszechnie dostępna w stolicy Boliwii mapa „Cordiliera Real”.

Jeśli ktoś potrzebuje to może wynająć przewodnika. Pytać w agencjach górskich – koszt to ok. 60$/dzień lub 40$ za aspiranta IVBV-UIAGM – koniecznie sprawdźcie uprawnienia, bo guide-imitacja to niestety codzienność.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej, to śmiało pytajcie!

Jeśli uważasz, że warto się tym podzielić, to te guziki pomogą:

3 thoughts on “Waligóry chodzą w góry!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *