Wanda

W Buenos Aires ludzie się nie uśmiechają. Może jest to skutkiem zimy, a może po prostu cechą łączącą wszystkie wielkie miasta. Gdy obok siebie żyje 15000000 ludzi nie trudno o anonimowość i dystans. I chłód. Uciekliśmy więc nie tylko od argentyńskiej zimy ale także od  tego ludzkiego chłodu.

Dużo ciepła spotkało nas natomiast ze strony misjonarzy Bernardynów tworzących Polską Misję Katolicką w Martin Coronado popularnie (i oficjalnie) zwaną Maciaszkowem, za ich namową ruszyliśmy na północ. (bo my w zasadzie bez planu tu przyjechaliśmy)

Do Puerto Libertad, pod granicę z Paragwajem w prowincji Misiones zabrał nas autobus. Jeszcze nie dojechaliśmy do celu, a powitały nas ludzkie uśmiechy i pozdrowienia. Z uśmiechem przywitał nas także ojciec Seweryn – Bernardyn sprawujący swe kapłańskie obowiązki w mieście i wioskach w dżungli.

Dwie górki ( w Misiones odległości można mierzyć w górkach ze względu na ukształtowanie terenu) od Puerto Libertad znajduje się miejscowość Wanda – nazwana tak na cześć księżniczki Wandy (tej co nie chciała Niemca). Na początku XIX wieku z nurtem rzeki Parana dobił do brzegów statek o nazwie „El Guayra”  z polskimi emigrantami na pokładzie. Ludzie Ci pochodzący głównie z dzisiejszych okolic kielecczyzny i lubelskiego  przybyli wraz z całymi rodzinami by zasiedlić te tereny porośnięte dziewiczą dżunglą. W centrum Wandy znajduje się mur z płaskorzeźbą, ilustrujący historię początków miasta. Zajmowali się głównie pracą w lesie oraz wydobyciem kamieni szlachetnych. Po wybuchu II Wojny Światowej  część  z nich wróciło do Europy by bronić kraju.

Dziś w Wandzie na ulicy polskiego języka się nie słyszy. Niestety. Czasem ktoś podejdzie na ulicy i zapyta czy przyjechałeś z Polski. Kilka pojedynczych słów języka ojczystego  pozostałych w pamięci i duże, szczere uśmiechy pozwalają mieszkańcom nawiązać z nami kontakt.   Po muzeum upamiętniającym emigrację polską w Misiones oprowadza nas pani Marta – jej córkę spotkaliśmy robiąc zakupy w lokalnym supermercado.

Misiones to „najbardziej polska” prowincja w Argentynie. Prócz Wandy główne miasta zamieszkane przez potomków pierwszych emigrantów stanowią Apostoles, Azara i Posadas. Innym razem opowiemy wam o Juanie Szychowskim, którego niektórzy pijący popularną ostatnio w Polsce Yerba Mate pewnie kojarzą.

Opowiemy wam też o polskich misjonarzach oraz jednym z prawdziwych cudów natury pogranicza Argentyny, Brazylii i Paragwaju.

Jeśli uważasz, że warto się tym podzielić, to te guziki pomogą:

6 thoughts on “Wanda

  1. Nie rozumiem stwierdzenia – w Buenos Aires ludzie się nie uśmiechają. Byłem wraz z Rodziną – żoną i trzyletnim synkiem dwa razy w Argentynie, również w Buenos Aires. Ludzie do nas bardzo serdecznie się odnosili, a uśmiech i spontaniczność to jak dla mnie cecha narodowa Argentyńczyków, co ich mocno odróżnia choćby od sąsiedniego Chile. Chyba, że te kilka lat tak dużo zmieniło…

  2. Za kilka dni ponownie zawitamy do Buenos Aires i zweryfikujemy nasze pierwsze wrażenia. Jeśli chodzi o otwartość i gościnność Argentyńczyków – zgadzamy się w pełni – wspaniali ludzie. Pozdrawiamy z Urugwaju.

  3. Nazwa Wanda wzięła się nie od Wandy, co nie chciała Niemca, lecz od córki Józefa Piłsudskiego. W dwudziestoleciu międzywojennym emigranci polscy założyli w Argentynie dwie wsie: Wanda i Jadwiga na cześć córek Piłsudskiego.

    • Justyno, ta miejscowość istniała jako Wanda na długo przed narodzinami samego Piłsudskiego. Zresztą,wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem powyższy wpis. Prawdą jest natomiast, że bardzo niedaleko, po drugiej stronie granicy, w Brazylii, jest miejscowość Jagoda (dziś rząd Brazylii zmienił jej nazwę), założona w latach 30. przez Polaków i nazwana tak na cześć drugiej z córek Piłsudskiego, Jagody, i w nawiązaniu do sąsiedniej Wandy. Ot, taka miła koincydencja. Zatem,w konsekwencji, Wanda – nazwa nadana na cześć księżniczki – funkcjonuje też trochę, niejako „siostrzanie”, jako nazwa na cześć Wandy Piłsudskiej. Jednak tylko tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *